Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Leica Digilux 3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Leica Digilux 3 |
|---|
| Product Type | Digital camera - SLR with Live View mode |
|---|---|
| Lens Included | Body only |
| Height | 8.7 cm |
| Width | 14.6 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.53 kg |
| Digital Zoom | 4x |
| SENSOR Leica Digilux 3 |
|---|
| Sensor Resolution | 7.5 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | Live MOS |
| Total Pixels | 7,900,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 7,500,000 pixels |
| Optical Sensor Size | Four Thirds (17.3 x 13.0 mm) |
| Sensor Dust Reduction | Yes |
| Sensor Features | Dust Reduction (image sensor vibration) |
| LENS Leica Digilux 3 |
|---|
| Lens Mounting Type | Four Thirds |
|---|
| VIEWFINDER Leica Digilux 3 |
|---|
| Field of View Crop Factor | 2 |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Leica Digilux 3 |
|---|
| ISO (Max) | 1600 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 800, ISO 400, ISO 200, ISO 1600, ISO auto |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Metering Zones | 256 |
| Exposure Modes | TTL programme flash, bulb, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, Flash, daylight, halogen, shade, 2500K - 10000K (31 steps) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Min Shutter Speed | 60 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 5 steps in 1/3 EV step |
| X-sync Speed | 1/160 sec |
| DISPLAY Leica Digilux 3 |
|---|
| Type | 2.5" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 207,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Leica Digilux 3 |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 10 |
| Flash Modes | Fill-in mode, rear curtain sync, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator, flash +/- compensation |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Leica Digilux 3 |
|---|
| Image Recording Format | JPEG, RAW |
|---|
| MEMORY Leica Digilux 3 |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | MultiMediaCard, SD Memory Card, SDHC Memory Card |
| Memory Card | 1 GB SD |
| Image Storage |
3136 x 2352 2560 x 1920 2048 x 1536 3136 x 2080 2560 x 1712 2048 x 1360 3136 x 1760 1920 x 1080 |
| BATTERY AND CHARGING Leica Digilux 3 |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion - manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 1500 mAh (included) |
| CONNECTIONS Leica Digilux 3 |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support |
| Flash Terminal | Hot shoe |
| Connector Type |
USB Remote control Composite video output DC power input |
| FEATURES Leica Digilux 3 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 2 frames per second, 3 frames per second |
| Additional Features | RGB primary colour filter, auto power save, digital noise reduction, digital image rotation, histogram display, AE lock, AF lock, LCD live view mode |
| OTHERS Leica Digilux 3 |
|---|
| Included Accessories | Eyepiece cover, carrying strap, battery charger, body cap, USB cable, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Adobe Photoshop Elements |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Leica Cameras