Get the key specs, technical data, ratings and full review of DPS Q-See QS8014 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 7.3 cm |
| Width | 10.9 cm |
| Depth | 3.9 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Digital Zoom | 4x |
| SENSOR DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Sensor Resolution | 2.1 Megapixel / 4.0 Megapixel (interpolated) |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CMOS |
| Effective Sensor Resolution | 1,920,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2" |
| LENS DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Type | F/3.0 |
|---|---|
| Min Focus Distance | 1.3 m |
| VIEWFINDER DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE DPS Q-See QS8014 |
|---|
| White Balance | Automatic, presets |
|---|---|
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, daylight |
| Exposure Compensation | ±1.5 EV range |
| DISPLAY DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Type | 1.6" LCD display |
|---|---|
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Auto mode, flash OFF mode |
| Effective Flash Range | 0.8 m - 3 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Image Recording Format | JPEG |
|---|
| MEMORY DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Memory Card Slot | CompactFlash Card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | CompactFlash |
| Image Storage |
JPEG 2304 x 1728: 8 - with 16MB built-in memory JPEG 1600 x 1200: 16 - with 16MB built-in memory JPEG 1280 x 960: 64 - with 16MB built-in memory |
| Video Capture | 320 x 240 - 10 fps - 40 sec - with 16MB built-in memory |
| RAM Installed | 16 MB |
| BATTERY AND CHARGING DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Battery Type | AA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AA (included) |
| CONNECTIONS DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Interface | Composite video/audio |
|---|---|
| Connector Type |
USB Composite video output |
| FEATURES DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|
| OTHERS DPS Q-See QS8014 |
|---|
| Included Accessories | USB cable, video cable |
|---|---|
| Software | Ulead Photo Express, Ulead VideoStudio |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Similar Digital Cameras