Get the key specs, technical data, ratings and full review of Bell & Howell BH23 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Bell & Howell BH23 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 11.7 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| SENSOR Bell & Howell BH23 |
|---|
| Sensor Resolution | 0.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CMOS |
| Effective Sensor Resolution | 640 x 480 |
| Optical Sensor Size | 1/3" |
| LENS Bell & Howell BH23 |
|---|
| Type | F/3.0 |
|---|---|
| Focus Adjustment | Focus free |
| VIEWFINDER Bell & Howell BH23 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Bell & Howell BH23 |
|---|
| Exposure Modes | Automatic |
|---|---|
| White Balance | Automatic |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/8 sec |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Bell & Howell BH23 |
|---|
| Image Recording Format | JPEG |
|---|
| MEMORY Bell & Howell BH23 |
|---|
| Image Storage |
640 x 480: 26 - with 8MB built-in memory 320 x 240: 106 - with 8MB built-in memory |
|---|---|
| Video Capture |
640 x 480 - 3 fps - web camera mode 320 x 240 - 15 fps - web camera mode |
| RAM Installed | 8 MB |
| BATTERY AND CHARGING Bell & Howell BH23 |
|---|
| Battery Type | AAA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AAA |
| CONNECTIONS Bell & Howell BH23 |
|---|
| Connector Type | USB |
|---|
| FEATURES Bell & Howell BH23 |
|---|
| Additional Features | Auto power save |
|---|
| OTHERS Bell & Howell BH23 |
|---|
| Included Accessories | USB cable, camera stand |
|---|---|
| Software | Ulead Photo Express, Ulead Photo Explorer, Ulead COOL 360 |
Similar Digital Cameras
Other Bell & Howell Cameras