Get the key specs, technical data, ratings and full review of AP DC-600uw all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS AP DC-600uw |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 6.1 cm |
| Width | 10.1 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Weight | 131 g |
| Enclosure Colour | Blue |
| Protection | Waterproof, dust-resistant |
| Digital Zoom | 5x |
| SENSOR AP DC-600uw |
|---|
| Sensor Resolution | 6.0 Megapixel / 10.0 Megapixel (interpolated) |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Effective Sensor Resolution | 6,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| LENS AP DC-600uw |
|---|
| Type | 6.09 f/3.2 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 36.5mm |
| Focus Adjustment | Focus free |
| Min Focus Distance | 1.2 m |
| Macro Focus Range | 20cm |
| FOCUSING AP DC-600uw |
|---|
| Face Detection | Yes |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE AP DC-600uw |
|---|
| ISO (Max) | 1600 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 800, ISO 400, ISO 200, ISO 1600 |
| Exposure Metering | Multi-segment, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, fireworks, night landscape, Underwater, candle, beach, auction |
| Special Effects | Negative, Black & White, Sepia |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, tungsten light, daylight, sunset |
| Max Shutter Speed | 1/1000 sec |
| Min Shutter Speed | 8 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/2 EV steps |
| DISPLAY AP DC-600uw |
|---|
| Type | 2.4" LCD display |
|---|---|
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH AP DC-600uw |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER AP DC-600uw |
|---|
| Digital Video Format | AVI, MJPEG |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY AP DC-600uw |
|---|
| Internal Storage | 32 MB flash |
|---|---|
| Memory Card Slot | SD card |
| Supported Memory Cards | SD Memory Card, SDHC Memory Card |
| Included Memory Card | 32 MB |
| Image Storage |
JPEG 3680 x 2760 JPEG 2816 x 2112 JPEG 2048 x 1536 JPEG 640 x 480 |
| Video Capture |
AVI - 640 x 480 - 30 fps AVI - 320 x 240 - 30 fps |
| BATTERY AND CHARGING AP DC-600uw |
|---|
| Battery Type | AA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AA (included) |
| CONNECTIONS AP DC-600uw |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support |
| Connector Type |
USB Composite video/audio output |
| FEATURES AP DC-600uw |
|---|
| Self-Timer Delay | 2sec |
|---|---|
| Services and Applications | YouTube capture mode |
| Additional Features | Audio recording, auto power save, date/time stamp, sharpness control, face detection |
| OTHERS AP DC-600uw |
|---|
| Included Accessories | Hand strap, USB cable, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, ArcSoft MediaImpression |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Underwater Use | Yes |
| Underwater Depth | Up to 10 m |
Similar Digital Cameras
Other AgfaPhoto Cameras