Get the key specs, technical data, ratings and full review of AP DC-1338i all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS AP DC-1338i |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 5.6 cm |
| Width | 9.4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 139 g |
| Body Material | Metal |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR AP DC-1338i |
|---|
| Sensor Resolution | 10.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Effective Sensor Resolution | 10,000,000 pixels |
| Image Stabiliser | Electronic |
| LENS AP DC-1338i |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 7.4 - 22.2 mm - f/2.8-5.1 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35.1 - 105.3mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 50 cm |
| Macro Focus Range | 10cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 5 groups / 6 elements |
| Features | Built-in lens shield, aspherical lens |
| FOCUSING AP DC-1338i |
|---|
| Face Detection | Yes |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE AP DC-1338i |
|---|
| ISO (Max) | 1600 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 800, ISO 400, ISO 200, ISO 50, ISO 1600, ISO auto |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, text, party/indoor, backlight, buildings, food, fireworks, night scene, sports mode, sunset, candle, night scene with portrait, snow, soft flowing water, soft skin, kids |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, tungsten light, daylight, fluorescent light (cool white), fluorescent light (warm white) |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 8 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY AP DC-1338i |
|---|
| Type | 3" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 230,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH AP DC-1338i |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER AP DC-1338i |
|---|
| Digital Video Format | AVI |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY AP DC-1338i |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SD Memory Card, SDHC Memory Card |
| Image Storage |
JPEG 3584 x 2688 JPEG 3648 x 2432 JPEG 3584 x 2016 JPEG 3328 x 2496 JPEG 2560 x 1920 JPEG 2048 x 1536 JPEG 640 x 480 |
| Video Capture |
AVI - 848 x 480 AVI - 640 x 480 AVI - 320 x 240 AVI - 160 x 128 |
| RAM Installed | 16 MB |
| BATTERY AND CHARGING AP DC-1338i |
|---|
| Battery Type | Manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery |
| CONNECTIONS AP DC-1338i |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support |
| Connector Type |
USB Composite video/audio output |
| FEATURES AP DC-1338i |
|---|
| Additional Features | Audio recording, auto power save, histogram display |
|---|
| OTHERS AP DC-1338i |
|---|
| Included Accessories | Battery charger, hand strap, carrying case, USB cable, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities |
Similar Digital Cameras
Other AgfaPhoto Cameras