Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Intel Pentium Pro (200 MHz). Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL Intel Pentium Pro (200 MHz) |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Pentium Pro (200 MHz) |
|---|
| Type | Intel Pentium Pro |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Max Supported Qty | 1 |
| Compatible Processor Socket | Socket 8 |
| Architecture Features | Dual independent bus, dynamic execution, superscalar, superpipelined, data dependency removal, multi-branch prediction, speculative execution, out-of-order completion, sixth-generation, register renaming, IEEE 754-compatible FPU, system management mode (SMM) |
| PERFORMANCE |
|---|
| Clock Speed (Frequency) | 200 MHz |
|---|
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Level 1 Size | 16 KB |
|---|---|
| Cache Memory Details |
L1 - Pipeline Burst - 16 KB L2 - 512 KB |
| Installed Size | 512 KB |
| Max Supported Size | 1 MB |
| Type | Pipeline Burst |
| RAM |
|---|
| Installed RAM Size | 0 GB - DIMM 168-PIN |
|---|---|
| Max Supported Size | 512 MB |
| Technology | EDO RAM |
| Upgrade Rule | Max 128 MB module |
| EXPANSION & CONNECTIVITY Intel Pentium Pro (200 MHz) |
|---|
| Expansion Slots | 1 (total) / 0 (free) x processor - Socket 8 |
|---|---|
| Compatible Slots | 1 x processor - Socket 8 |
| MISCELLANEOUS Intel Pentium Pro (200 MHz) |
|---|
| Mounting Kit | Included |
|---|---|
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Storage Temperature | 70 °C |
| Min Storage Temperature | -40 °C |
| Service & Support | Technical support |
Similar CPUs
Other HP CPUs