Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Intel Core i9 12900K (12th Gen) (3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core)) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Intel Core i9 12900K (12th Gen) (3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core)) |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Core i9 12900K (12th Gen) (3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core)) |
|---|
| Type | Intel Core i9 12900K (12th Gen) |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | LGA1700 Socket |
| Thermal Specification | 100 °C |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Secure Key, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Optane Memory Supported, Intel Thread Director, Instruction Set 64-bit |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | 16-core |
|---|---|
| Number of Threads | 24 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 5.2 GHz (P-core) / 3.9 GHz (E-core) |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 30 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details |
L3 - Smart Cache - 30 MB L2 - 14 MB |
| INTEGRATED GRAPHICS (GPU) Intel Core i9 12900K (12th Gen) (3.2 GHz (P-core) / 2.4 GHz (E-core)) |
|---|
| Type | Intel UHD Graphics 770 |
|---|---|
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.55 GHz |
Similar CPUs
Other HP CPUs