Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD Athlon MP 2600+ (2 GHz). Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD Athlon MP 2600+ (2 GHz) |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Athlon MP 2600+ (2 GHz) |
|---|
| Type | AMD Athlon MP 2600+ |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Model | Model 10 |
|---|---|
| Processor Qty | 1 |
| Compatible Processor Socket | Socket A |
| Core Voltage | 1.6 V |
| Thermal Specification | 90 °C |
| Architecture Features | 3DNow! Professional technology, MMX instructions set |
| PERFORMANCE |
|---|
| Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
|---|---|
| Bus Speed | 266 MHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Level 1 Size | 128 KB |
|---|---|
| Cache Memory Details |
L1 - 128 KB L2 - 512 KB |
| Installed Size | 512 KB |
| EXPANSION & CONNECTIVITY AMD Athlon MP 2600+ (2 GHz) |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor - Socket A |
|---|
Similar CPUs
Other AMD CPUs