Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Intel Xeon L5506. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL Intel Xeon L5506 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Xeon L5506 |
|---|
| Type | Intel Xeon L5506 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | LGA1366 Socket |
| Power Efficiency | Low-Voltage (LV) |
| Manufacturing Process | 45 nm |
| Thermal Design Power | 60 W |
| Thermal Specification | 70 °C |
| Architecture Features | Enhanced SpeedStep technology, Demand Based Switching, Intel Virtualization Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Quad-Core |
|---|---|
| Number of Threads | 4 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 2.13 GHz |
| Bus Speed | 800 MHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 4 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L2 - 4 MB |
| Installed Size | 4 MB |
| Type | Advanced Smart Cache |
| RAM |
|---|
| Technology | DDR3 SDRAM - 800 MHz |
|---|
| EXPANSION & CONNECTIVITY Intel Xeon L5506 |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor |
|---|
| MISCELLANEOUS Intel Xeon L5506 |
|---|
| Included Accessories | Heat pipe |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Similar CPUs
Other Fujitsu CPUs
Popular Comparisons with Intel Xeon L5506 :