Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Intel Xeon E5-4610V3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Intel Xeon E5-4610V3 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Xeon E5-4610V3 |
|---|
| Type | Intel Xeon E5-4610V3 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | LGA2011-v3 Socket |
| Manufacturing Process | 22 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Thermal Specification | 77.6 °C |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | X16, x4, x8 |
| PCI Express Lanes Qty | 40 |
| Architecture Features | Enhanced SpeedStep technology, Intel Virtualization Technology, Thermal Monitoring Technologies, Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | 10-core |
|---|---|
| Number of Threads | 20 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 1.7 GHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 25 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | 25 MB |
| MISCELLANEOUS Intel Xeon E5-4610V3 |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar CPUs
Other Dell CPUs