Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Intel Xeon E3-1225V5 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Intel Xeon E3-1225V5 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Xeon E3-1225V5 |
|---|
| Type | Intel Xeon E3-1225V5 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | LGA1151 Socket |
| Manufacturing Process | 14 nm |
| Thermal Design Power | 80 W |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express Lanes Qty | 16 |
| Architecture Features | Enhanced SpeedStep technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel vPro Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Quad-Core |
|---|---|
| Number of Threads | 4 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 3.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.7 GHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 8 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | Smart Cache - 8 MB |
| INTEGRATED GRAPHICS (GPU) Intel Xeon E3-1225V5 |
|---|
| Type | Intel HD Graphics P530 |
|---|---|
| Base Frequency | 400 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.15 GHz |
| Max Supported Memory Size | 64 GB |
| Max Supported Resolution | 4096x2304@24Hz (HDMI), 4096x2304@60Hz (eDP), 4096x2304@60Hz (DP) |
| Features | Intel Clear Video Technology, Intel Clear Video HD Technology, InTRU 3D Technology, Intel Quick Sync Video, Intel Wireless Display (WiDi), Intel Insider, Triple Display Capable |
| MISCELLANEOUS Intel Xeon E3-1225V5 |
|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
|---|
Similar CPUs
Other HP CPUs
Popular Comparisons with Intel Xeon E3-1225V5 :