Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD Turion X2 Ultra mobile technology ZM-85. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD Turion X2 Ultra mobile technology ZM-85 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Turion X2 Ultra mobile technology ZM-85 |
|---|
| Type | AMD Turion X2 Ultra mobile technology ZM-85 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | Socket S1 |
| Manufacturing Process | 65 nm |
| Thermal Design Power | 35 W |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 2.3 GHz |
| Bus Speed | 3600 MHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 2 MB |
|---|---|
| Installed Size | 2 MB |
Similar CPUs
Other HP CPUs