Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD Opteron 2423 HE. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD Opteron 2423 HE |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Opteron 2423 HE |
|---|
| Type | AMD Opteron 2423 HE |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | Socket F (1207) |
| Power Efficiency | Highly Efficient |
| Core Voltage | 1.3 V |
| Manufacturing Process | 45 nm |
| Thermal Design Power | 55 W |
| Thermal Specification | 76 °C |
| Architecture Features | HyperTransport technology, AMD64 technology, integrated memory controller |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | 6-core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Memory Details | L3 - 6 MB |
|---|---|
| Installed Size | 6 MB |
| EXPANSION & CONNECTIVITY AMD Opteron 2423 HE |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor |
|---|
Similar CPUs
Other HP CPUs