Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD G-series Embedded T48N. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD G-series Embedded T48N |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD G-series Embedded T48N |
|---|
| Type | AMD G-series Embedded T48N |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Thermal Design Power | 18 W |
| Thermal Specification | 90 °C |
| Architecture Features | AMD64 technology, AMD Virtualization |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 1.4 GHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 1 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L2 - 2 x 512 KB |
| INTEGRATED GRAPHICS (GPU) AMD G-series Embedded T48N |
|---|
| Type | AMD Radeon HD 6310 |
|---|---|
| Base Frequency | 520 MHz |
| Features | Dual Display Capable |
Similar CPUs
Other AMD CPUs
Popular Comparisons with AMD G-series Embedded T48N :