Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD Athlon X2 5200+. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD Athlon X2 5200+ |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Athlon X2 5200+ |
|---|
| Type | AMD Athlon X2 5200+ |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | Socket AM3 |
| Manufacturing Process | 45 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 74 °C |
| Architecture Features | 3DNow! instructions set, streaming SIMD extensions, streaming SIMD extensions 2, HyperTransport technology, AMD64 technology, integrated memory controller, streaming SIMD extensions 3, Enhanced Virus Protection, AMD Cool'n'Quiet Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 2.3 GHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Memory Details | L2 - 1 MB - 2 x 512 KB |
|---|---|
| Installed Size | 1 MB |
| EXPANSION & CONNECTIVITY AMD Athlon X2 5200+ |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor - Socket AM3 |
|---|
Similar CPUs
Other AMD CPUs