versatile form factor
high-resolution touchscreen
lightweight design
solid build quality
good battery life
higher price range
limited port selection
moderate storage options
average graphics performance
affordable price
compact design
decent battery life
solid build quality
sufficient connectivity options
mediocre display quality
limited storage capacity
average performance
no backlit keyboard
| DESIGN AND DIMENSIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27.8 cm x 20.6 cm x 1.57 cm | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm |
| Weight | 1.13 kg | 2.1 kg |
| Case Material | Polycarbonate, anodised aluminium | Polycarbonate ABS |
| Colour | Platinum | Platinum grey |
| DISPLAY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.4" | 14" |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | - |
| LCD Backlight Technology | - | LED backlight |
| Screen Resolution | 1536 x 1024 | 1366 x 768 (HD) |
| Pixel Density (ppi) | 148 | - |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 | 16:9 |
| Image Brightness | - | 200 cd/m² |
| PROCESSOR | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U | Intel Celeron N4000 / 1.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | 2.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core | Dual-Core |
| Cache | 12 MB | 4 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| MEMORY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| RAM | 8 GB | 4 GB (1 x 4 GB) |
| Max RAM Supported | - | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | - | 2400 MHz |
| Rated Speed | - | 2400 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 0 |
| STORAGE | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD | 1 TB HDD SATA 6Gb/s / 5400 rpm |
| AUDIO & VIDEO | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | Intel UHD Graphics 600 |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | - | 0.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, dual far-field studio microphones | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio Premium | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers | - |
| COMMUNICATIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | - | M.2 Card |
| Network Interface | - | 10/100 Ethernet |
| BATTERY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Technology | - | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 41 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 15 hours | Up to 5.5 hours |
| AC ADAPTER | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Input | - | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 39 Watt | 45 Watt |
| INPUT | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Numeric Keypad | - | Yes |
| Features | Precision touchpad | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Interfaces | USB-C 3.2/DisplayPort USB 3.1 Headphone output (mini-phone 3.5 mm) SurfaceConnect |
USB 2.0 USB 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |