versatile form factor
high-resolution touchscreen
lightweight design
solid build quality
good battery life
higher price range
limited port selection
moderate storage options
average graphics performance
| DESIGN AND DIMENSIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27.8 cm x 20.6 cm x 1.57 cm | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm |
| Weight | 1.13 kg | 2.1 kg |
| Case Material | Polycarbonate, anodised aluminium | - |
| Colour | Platinum | Onyx black | Platinum grey |
| DISPLAY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.4" | 14" - TN |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | - |
| LCD Backlight Technology | - | LED backlight |
| Screen Resolution | 1536 x 1024 | 1366 x 768 (HD) |
| Pixel Density (ppi) | 148 | - |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 | 16:9 |
| PROCESSOR | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | 3.1 GHz |
| Number of Cores | 10-core | Dual-Core |
| Cache | 12 MB | 3 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| MEMORY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| RAM | 8 GB | 4 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | - | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | - | 2133 MHz |
| Rated Speed | - | 2133 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 1 |
| STORAGE | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD | 128 GB SSD 2.5" (5 mm) SATA 6Gb/s - SK Hynix |
| AUDIO & VIDEO | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | Intel HD Graphics 620 |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | - | 0.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, dual far-field studio microphones | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio Premium | Dolby Audio |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers | - |
| COMMUNICATIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | - | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 |
| Network Interface | - | Ethernet |
| BATTERY | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Technology | - | 2-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 41 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 15 hours | Up to 5 hours |
| AC ADAPTER | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Input | - | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 39 Watt | 45 Watt, 20 V, 2.25 A |
| INPUT | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Features | Precision touchpad | Multi-gesture touch pad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Microsoft Surface | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) |
| Interfaces | USB-C 3.2/DisplayPort USB 3.1 Headphone output (mini-phone 3.5 mm) SurfaceConnect |
2 x USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |