lightweight and portable
affordable price point
attractive design
good everyday performance
convenient fingerprint reader
limited storage capacity
no backlit keyboard
average display resolution
fewer ports options
affordable price
compact design
adequate connectivity options
solid build quality
intuitive keyboard layout
average battery life
mediocre display quality
limited storage capacity
basic graphics performance
| DESIGN AND DIMENSIONS | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27.9 cm x 20.6 cm x 1.57 cm | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm |
| Weight | 1.13 kg | 2.1 kg |
| Case Material | Aluminum, polycarbonate, anodised aluminium | Polycarbonate ABS |
| Colour | Sage | Sandstone | Ice blue | Platinum | Onyx black | Platinum grey |
| DISPLAY | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.4" | 14" |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | - |
| Screen Resolution | 1536 x 1024 | 1366 x 768 (HD) |
| Pixel Density (ppi) | 148 | - |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 | 16:9 |
| Image Brightness | - | 200 cd/m² |
| PROCESSOR | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U | Intel Core i3 (6th Gen) 6006U / 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | - |
| Number of Cores | 10-core | Dual-Core |
| Cache | 12 MB | 3 MB |
| Features | - | Integrated memory controller |
| MEMORY | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| RAM | 8 GB | 4 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | - | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | - | 2133 MHz |
| Rated Speed | - | 2133 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 1 |
| STORAGE | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 256 GB SSD | 128 GB SSD 2.5" (7 mm) SATA 6Gb/s |
| AUDIO & VIDEO | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | Intel HD Graphics 520 |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 720p |
| Resolution | - | 1 Megapixel |
| Camera Features | - | Fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, dual far-field studio microphones | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio Premium | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers | - |
| COMMUNICATIONS | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | - | M.2 Card |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Features | - | Single stream (1x1) |
| BATTERY | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Technology | - | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 41 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 15 hours | Up to 6 hours |
| AC ADAPTER | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Input | - | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 39 Watt | 45 Watt |
| INPUT | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Features | Precision touchpad | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Microsoft Surface Laptop Go 3 | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) |
| Interfaces | USB-C 3.2/DisplayPort USB 3.1 Headphone output SurfaceConnect |
2 x USB 3.1 Gen 1/USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |