flexible 360-degree hinge
compact and portable
touchscreen functionality
affordable price point
solid build quality
modest battery life
limited storage capacity
basic processor performance
low-resolution display
versatile convertible design
sharp, bright display
strong build quality
excellent security features
responsive touch screen
higher price point
moderate battery life
limited port variety
no dedicated GPU
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.5 cm x 20.5 cm x 2.09 cm | 31.56 cm x 22.58 cm x 1.92 cm |
| Weight | 1.35 kg | 1.34 kg |
| Colour | Ebony black | - |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.6" - TN | 14" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | WLED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:10 |
| Image Brightness | - | 1000 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 100% sRGB |
| Privacy Technology | - | HP SureView Reflect |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| CPU | Intel Pentium N4200 / 1.1 GHz | Intel Core i7 (13th Gen) 1355U / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 2.5 GHz | 5 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | 10-core |
| Cache | 2 MB | L3 - 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Platform Technology | - | Intel Evo |
| MEMORY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 16 GB (provided memory is soldered) |
| RAM Type | DDR3L SDRAM | LPDDR5 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 1600 MHz | 6400 MHz |
| Rated Speed | 1600 MHz | 6400 MHz |
| STORAGE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 32 GB eMMC | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 505 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | - | 5 Megapixel |
| Camera Features | - | Privacy shutter, IR camera, HP Auto Frame |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | - | Realtek ALC3315 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | - |
| Audio Features | - | Output: Bang & Olufsen Audio, discrete amplifiers |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | - |
| Bluetooth Class | - | Class 2 |
| Compliant Standards | - | Wi-Fi CERTIFIED |
| Features | - | Miracast, Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2), MU-MIMO, CNVi |
| WWAN |
| Generation | - | 4G |
| Technology | - | DC-HSPA+, LTE Advanced Pro |
| Controller | - | Intel XMM 7560 R+ - M.2 3042 |
| Max Transfer Rate | - | 978 Mbps |
| BATTERY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | 3-cell lithium polymer |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 51.3 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | Up to 14.75 hours |
| Battery Weight | - | 229 g |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 65 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V, 8 A |
| INPUT | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Name | - | HP Premium |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Slots | - | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 USB 3.0 (Always On) HDMI Headphone/microphone combo jack LAN |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Operating System (OS) | Windows 10 in S mode 64-bit Edition - English | Windows 11 Pro - English |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | HP Elite x360 (1040 G10 Notebook) |
| Included Accessories | Power adapter | HP 65 Watt nPFC USB-C AC Adapter |
| Bundled with | - | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Security Slot Type | Kensington security slot | Kensington nano security slot |
| Navigation Receiver | - | A-GPS/GPS/GLONASS/BeiDou |
| Product Recycled Content | - | Ocean-bound plastics |
| Max Operating Temperature | - | 35 °C |
| Min Operating Temperature | - | 0 °C |
| Humidity Range Operating | - | 10 - 90% (non-condensing) |