affordable price
lightweight design
decent processor speed
sufficient connectivity options
quiet operation
average display quality
limited battery life
basic graphics capabilities
no backlit keyboard
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.5 cm x 25.3 cm x 2.23 cm | 32.71 cm x 24.1 cm x 1.99 cm |
| Weight | 2.05 kg | 1.6 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS | Polycarbonate ABS |
| Colour | Iron grey | Granite black |
| DISPLAY | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" | 14" - TN |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 220 cd/m² | 220 cd/m² |
| Features | - | Anti-glare |
| PROCESSOR | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz | AMD Athlon 300U / 2.4 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz | 3.3 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 6 MB | L3 - 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 4 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 20 GB | 12 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 1 | 1 |
| STORAGE | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Optical Drive | DVD-Writer | - |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 | AMD Radeon Vega 3 |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | - | 0.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio | High Definition Audio, Dolby Audio |
| COMMUNICATIONS | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | M.2 Card | M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | - |
| Features | - | Single stream (1x1) |
| BATTERY | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | Up to 4 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt | 65 Watt |
| INPUT | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes | - |
| Features | Multi-touch touchpad | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo V330-15IKB (81AX) | Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
USB 2.0 2 x USB 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |