robust build quality
flexible 2-in-1 design
responsive touch screen
excellent keyboard feel
good security features
average battery life
limited graphics performance
heavier than competitors
higher price point
flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen
lightweight and portable
solid build quality
affordable price
average battery life
modest performance
dim display
limited storage capacity
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 30.5 cm x 21.415 cm x 1.59 cm | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm |
| Weight | 1.19 kg | 1.67 kg |
| Colour | Thunder black | Onyx black |
| DISPLAY | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.3" - IPS | 14" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB | - |
| PROCESSOR | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1235U / 1.3 GHz | AMD Ryzen 7 2700U / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz | 3.8 GHz |
| Number of Cores | 10-core | Quad-Core |
| Cache | 12 MB | L2 - 4 MB |
| 64-bit Computing | - | Yes |
| Platform Technology | Intel Evo | - |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (2 x 4 GB) |
| Max RAM Supported | - | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR4X SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 4266 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 4266 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 2 |
| Empty Slots | - | 0 |
| STORAGE | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Xe Graphics | AMD Radeon RX Vega 10 |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) | - |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) | - |
| Camera | Yes - 1080p | Yes - 720p |
| Resolution | - | 1 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3306 | - |
| Audio Features | - | Harman audio technology |
| COMMUNICATIONS | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) | - |
| WWAN |
| Generation | 4G upgradable | - |
| BATTERY | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Technology | Lithium polymer | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 52.8 Wh | 45 Wh |
| Battery Life | - | Up to 8 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 65 Watt |
| INPUT | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Type | Keyboard, digitizer, TrackPoint, digital pen, UltraNav | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
USB 3.1 Gen 1 USB 3.1 Gen 1 (Always On) USB-C 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | - | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| MISCELLANEOUS | Lenovo ThinkPad X13 Yoga Gen 3 (21AW) | Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9) |
| Included Accessories | USB-C power adapter, Lenovo Integrated Pen | Power adapter |
| Integrated Options | - | Accelerometer |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot | Kensington mini security slot |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TCG Certified | RoHS |
| ENERGY STAR Certified | Yes | Yes |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold | - |
| Max Operating Temperature | 35 °C | - |
| Min Operating Temperature | 5 °C | - |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% | - |