lightweight design
affordable price
decent battery life
solid build quality
compact form factor
limited storage capacity
average display quality
modest performance
fewer connectivity options
durable build quality
affordable price point
comfortable keyboard layout
adequate connectivity options
solid base performance
average battery life
heavier design
outdated aesthetics
limited graphics capability
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad S130-11IGM (81J1) | Dell Latitude E5400 |
|---|
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 28.8 cm x 20 cm x 1.77 cm | - |
| Weight | 1.15 kg | - |
| Case Material | Polycarbonate ABS | - |
| Colour | Midnight blue | Mineral grey | - |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S130-11IGM (81J1) | Dell Latitude E5400 |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.6" - TN | 14" |
|---|---|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | 250 cd/m² | - |
| Features | Anti-glare | - |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S130-11IGM (81J1) | Dell Latitude E5400 |
| CPU | Intel Celeron N4000 / 1.1 GHz | Intel Core i5 (8th Gen) 8365U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 2.6 GHz | 4.1 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | Quad-Core |
| Cache | 4 MB | - |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S130-11IGM (81J1) | Dell Latitude E5400 |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 8 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | - |
| Speed | 2133 MHz | - |
| Rated Speed | 2133 MHz | - |