| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.8 cm x 26 cm x 2.2 cm | 34.3 cm x 24.7 cm x 2.03 cm |
| Weight | 2.2 kg | 1.7 kg |
| Case Material | Metal | Polycarbonate ABS |
| Colour | Iron grey | Iron grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" - IPS | 14" |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² | 220 cd/m² |
| Features | Anti-glare | Anti-glare |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| CPU | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz | 3.4 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | Quad-Core |
| Cache | 3 MB | 6 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
| Max RAM Supported | 16 GB | 20 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 0 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 256 GB SSD 2.5" SATA 6Gb/s | 256 GB SSD M.2 PCIe |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU | - |
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce 940MX / Intel HD Graphics 620 | Intel UHD Graphics 620 |
| Video Memory | 2 GB GDDR5 SDRAM | - |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 720p |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | Dolby Audio |
| Audio Features | Output: Harman audio technology | - |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | Gigabit Ethernet |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | 2-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | Up to 6 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 20 V, 3.25 A | 45 Watt |
| INPUT | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Numeric Keypad | Yes | - |
| Keyboard Backlight | Yes | - |
| Features | - | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo IdeaPad 520-15IKB (80YL) | Lenovo V330-14IKB (81B0) |
| Interfaces | USB-C 2 x USB 3.0 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |