affordable price
solid build quality
adequate port selection
decent keyboard comfort
suitable for basic tasks
mediocre battery life
low-resolution display
limited performance capacity
no backlit keyboard.
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.8 cm x 26 cm x 2.29 cm | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm |
| Weight | 2.2 kg | 2.1 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS | Polycarbonate ABS |
| Colour | Onyx black | Onyx black | Platinum grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" - TN | 14" |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 200 cd/m² | 200 cd/m² |
| Features | Anti-glare | Anti-glare |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| CPU | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz | AMD A4 9125 / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz | 2.6 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | Dual-Core |
| Cache | 3 MB | 1 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) | 4 GB (1 x 4 GB) |
| Max RAM Supported | 16 GB | 8 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 2133 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | 2133 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 0 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD 2.5" (5 mm) SATA 6Gb/s - SK Hynix | 1 TB HDD SATA 6Gb/s / 5400 rpm |
| Secondary Storage | 1 TB HDD SATA 6Gb/s / 5400 rpm - Seagate | - |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 | AMD Radeon R3 |
| Camera | Yes - 720p | Yes |
| Resolution | 1 Megapixel | 0.3 Megapixel |
| Camera Features | - | Fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | High Definition Audio, Dolby Audio |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 - M.2 Card | M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | 10/100 Ethernet |
| Features | - | Single stream (1x1) |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 30 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | Up to 5 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 45 Watt |
| INPUT | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Numeric Keypad | Yes | - |
| Features | Multi-touch touchpad | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo IdeaPad 320-15IKB (80XL) | Lenovo IdeaPad 330-14AST (81D5) |
| Interfaces | 2 x USB 3.1 Gen 1/USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
USB 2.0 USB 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |