affordable price
compact design
adequate connectivity options
solid build quality
intuitive keyboard layout
average battery life
mediocre display quality
limited storage capacity
basic graphics performance
robust build quality
efficient performance
excellent battery life
bright display
good connectivity options
heavier than competitors
basic audio quality
limited graphics performance
pricey base model
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm | 35.78 cm x 23.33 cm x 2.28 cm |
| Weight | 2.1 kg | 1.613 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS | - |
| Colour | Onyx black | Platinum grey | Grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" | 15.6" - IPS |
|---|---|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Pixel Density (ppi) | - | 141 |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | 200 cd/m² | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare | Anti-glare, ±80° horizontal viewing angle, ±80° vertical viewing angle, 35 ms response rate, 0.179 mm pixel pitch |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| CPU | Intel Core i3 (6th Gen) 6006U / 2 GHz | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | - | 4.6 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 10-core |
| Cache | 3 MB | L3 - 12 MB |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 12 GB | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2133 MHz | 3200 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 2 |
| Empty Slots | 1 | 1 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD 2.5" (7 mm) SATA 6Gb/s | 256 GB SSD M.2 2230 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe), Class 35 |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 520 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 1920 x 1080 (standard), 640 x 360 (infrared) |
| Resolution | 1 Megapixel | 2.07 Megapixel (standard), 0.23 Megapixel (infrared) |
| Image Sensor Type | - | CMOS |
| Video Resolutions | - | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | - | 30 frames per second |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | High Definition Audio |
| Audio Features | - | Output: MaxxAudio 12.0, Realtek Waves |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | M.2 Card | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 2230 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Features | Single stream (1x1) | Dual stream (2x2) |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Technology | Lithium Ion | 3-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 54 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) | AC 100-200 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt | 65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
| INPUT | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Numeric Keypad | - | Yes |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad | - |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Interfaces | 2 x USB 3.1 Gen 1/USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | Yes (microSD, microSDHC, microSDXC) |
| SOFTWARE | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Software Included | - | Microsoft Office (30 days trial, excludes office licence) |
| MISCELLANEOUS | Lenovo IdeaPad 320-14ISK (80XG) | Dell Latitude 5540 |
| Included Accessories | Power adapter | USB-C power adapter |
| Security Slot Type | Kensington security slot | Noble Wedge security slot |
| Compliant Standards | RoHS | FIPS 140-2, TCG Certified, TCO Certified 9.0 |
| Max Operating Temperature | - | 35 °C |
| Min Operating Temperature | - | 0 °C |
| Humidity Range Operating | - | 10 - 90% (non-condensing) |