sleek aluminum design
sharp full-HD display
strong overall performance
comfortable backlit keyboard
decent battery life
limited port selection
no touchscreen option
average audio quality
pricier than competitors
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm | 32.34 cm x 22.6 cm x 1.64 cm |
| Weight | 2.1 kg | 1.59 kg |
| Case Material | - | Aluminum |
| Colour | Onyx black | Platinum grey | Mineral grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 14" - IPS |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | - | 250 cd/m² |
| Features | Anti-glare | Anti-glare, glass cover |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| CPU | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz | Intel Core i3 (8th Gen) 8130U / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz | 3.4 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | Dual-Core |
| Cache | 3 MB | 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 16 GB | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 1 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD 2.5" (5 mm) SATA 6Gb/s - SK Hynix | 128 GB SSD M.2 PCIe |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 | Intel UHD Graphics 620 |
| Camera | Yes | Yes - 720p |
| Resolution | 0.3 Megapixel | - |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | - | Output: Harman audio technology |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 | M.2 Card |
| Network Interface | Ethernet | - |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 45 Wh |
| Battery Life | Up to 5 hours | Up to 10 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 65 Watt |
| INPUT | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| Features | Multi-gesture touch pad | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Lenovo IdeaPad 530S-14IKB (81EU) |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
2 x USB 3.1 Gen 1 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |