robust build quality
excellent keyboard comfort
impressive battery life
advanced security features
good value pricing
moderate display brightness
average graphics performance
limited color range
heavier than competitors
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.83 cm x 24.99 cm x 2.27 cm | 32.135 cm x 21.2 cm x 2.104 cm |
| Weight | 2.1 kg | 1.39 kg |
| Colour | Onyx black | Platinum grey | Grey |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 14" - IPS |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | - |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Pixel Density (ppi) | - | 157 |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Image Brightness | - | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare | Anti-glare, ±85° horizontal viewing angle, ±85° vertical viewing angle, 35 ms response rate, 0.161 mm pixel pitch |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| CPU | Intel Core i5 (7th Gen) 7200U / 2.5 GHz | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz | 4.6 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 10-core |
| Cache | 3 MB | L3 - 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | Intel Smart Cache |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 16 GB | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2133 MHz | 3200 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 2 |
| Empty Slots | 1 | 1 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD 2.5" (5 mm) SATA 6Gb/s - SK Hynix | 256 GB SSD M.2 2230 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe), Class 35 |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 | Intel Iris Xe Graphics |
| Video System Features | - | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes | Yes - 1920 x 1080 (standard), 640 x 360 (infrared) |
| Resolution | 0.3 Megapixel | 2.07 Megapixel (standard), 0.23 Megapixel (infrared) |
| Image Sensor Type | - | CMOS |
| Video Resolutions | - | 1920 x 1080, 640 x 360 |
| Frame Rate | - | 30 frames per second |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | Dolby Audio | High Definition Audio |
| Audio Features | - | Output: MaxxAudio 12.0, Realtek Waves |
| COMMUNICATIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 2230 |
| Network Interface | Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | - | Intel I219-V |
| Features | - | Dual stream (2x2), MU-MIMO |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | 3-cell |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 54 Wh |
| Battery Life | Up to 5 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V |
| INPUT | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| Features | Multi-gesture touch pad | - |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |
| SOFTWARE | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| MISCELLANEOUS | Lenovo IdeaPad 320-14IKB (80XK) | Dell Latitude 5440 |
| Included Accessories | Power adapter | USB-C power adapter |
| Integrated Options | - | Accelerometer, ambient light sensor |
| Security Slot Type | Kensington security slot | Noble Wedge security slot |
| Compliant Standards | - | FIPS 140-2, TCG Certified, TCO Certified 9.0 |
| Max Operating Temperature | - | 35 °C |
| Min Operating Temperature | - | 0 °C |
| Humidity Range Operating | - | 10 - 90% (non-condensing) |